Министерството на здравеопазването планира изпълнението на две скринингови програми в периода 2025-2030 г. – за рак на маточната шийка и за рак на дебелото черво. Програмата за откриване на рак на маточната шийка ще обхваща жени на възраст 25-65 г., а тази за рака на дебелото черво – хора между 45 и 75 г. Това става ясно от отговор на министъра на здравеопазването на питане на депутата от ПП-ДБ Васил Пандов относно изпълнението на антираковия план. Планът бе приет през 2022 г., но първите реални стъпки по него се видяха едва в края на 2024 г., когато Министерството на здравеопазването започна скринингова кампания за рак на маточната шийка. Сега МЗ планира да продължи тази програма и да започне нова – за рак на дебелото черво. Също през миналата година беше проведена успешно скринингова програма за рак на дебелото черво, която обаче беше организирана и финансирана изцяло от фондация „Лъчезар Цоцорков“.
Скринингът е насочен към изследването на здрави хора, като целта е заболяванията да бъдат хващани на много ранен етап, когато още нямат симптоми и когато лечението е по-ефективно и прогнозите за излекувани по-добри.
В отговора си министър Кондева посочва, че двете скринингови програми – за рака на дебелото черво и на маточната шийка са одобрени от ръководството на МЗ след като преди това са били разработени и предложени от Оперативния съвет за изпълнение на антираковия план.
„През 2025 г. при осигурено финансиране има възможност да бъдат реализирани предложените две скринингови кампании“, посочва Кондева.
Приемането на бюджета за 2025 г. обаче в момента изобщо не е на дневен ред в Народното събрание и предвид политическата несигурност не е ясно кога и в какъв вид ще бъде приет, което поставя изпълнението на програмите под въпрос.
Предложеният от служебното правителство проектобюджет за 2025 г. предвиждаше МЗ да разполага с 1.2 млрд. лв, като за политики в областта на промоцията, превенцията и контрола на общественото здраве са заложени 182.9 млн. лв. Не е ясно колко точно са заделени за скрининг и доколко се разчита на отпускането на допълнителни целеви средства от Министерския съвет.
През тази година в програмата за промоция и превенция на незаразните болести на МЗ бяха предвидени 3 млн. лв, от които 1 млн. за скрининг на рака на мточната шийка и 2 млн. лв. за информационна кампания. Освен това бяха отпуснати 6 млн. лв. с постановление на Министерския съвет за неонатален скрининг и скрининга на рака на маточната шийка. И отделно НЗОК получи 9 млн. лв. трансфер от държавата също за скрининга на рака на маточната шийка.
През октомври миналата година МЗ и Здравната каса започнаха скринингова кампания за рак на маточната шийка, която обхващаше три целеви групи: жени на възраст от 20 до 29 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им стату; жени на възраст от 40 до 49 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус и жени на възраст от 30 до 40 г. вкл., които не са здравноосигурени. Жените на възраст от 30 до 40 г., които са здравноосигурени не попадаха в обхвата на кампанията, тъй като те имат право на безплатен гинекологичен преглед и цитонамазка с направление от общопрактикуващия лекар в рамките на покривания от НЗОК пакет. Резултатите от тази кампания МЗ се очаква да отчете през февруари или март тази година.
Приетият антираков план предлагаше реализирането и други скринингови кампании: за рак на гърдата и рак на простатата, но засега такива не са разработени. Прегледи и диагностика за тези два вида рак обаче са включени в годишната профилактика за определени възрастови групи, която се покрива от Здравната каса.
Източник: mediapool.bg