Обучение за предпазване от дезинформация и измами в социалните мрежи се проведе във Видин. Организирано е от Коалиция за медийна грамотност и Фондация „Лъчезар Цоцорков“, в партньорство с Фондация „Глобални библиотеки-България“ и Народно читалище „Цвят 1870“. Обучението е безплатно и е част от програма „Медийна грамотност онлайн – учене през целия живот“, каза секретарят на читалището Любомир Илиев:
„Обучението е насочено към граждани „55+“. То е свободно. Поканихме видинската общественост, защото според нас гражданите имат нужда да бъдат информирани и дори обучени за това как могат да различат истинската от фалшивата новина в това море от информация, която ни залива непрекъснато от различни канали.“
Според Георги Марчев, журналист от платформа за проверка на факти, по-възрастните хора, отраснали в различна информационна среда, нямат механизмите да се справят с онлайн измамите:
„Те са доверчиви, защото за тях медията все още е авторитет, но в съвременната информационна среда всеки може да си направи сайт за 15 минути и след един час да е избълвал десет лъжи, които са много хубаво написани, със снимка. Буквално един сайт се прави за толкова. За час, час и половина можеш да произведеш сайт с десет текста фалшиви, неверни, дори можеш да не ги напишеш, да ги препишеш от някъде или малко да поразбъркаш изреченията. Важно е възрастните хората да знаят това, защото в тяхното съзнание медията е нещо по-тежко. Назад във времето се е изисквало вестникът да бъде създаден предходния ден. Трябва да е хартия, пък не може всеки да издава вестник- има някаква регистрация. Или пък телевизията има честоти, които държавата регулира, нали тя не регулира съдържанието в демокрацията, въпреки че през комунизма и съдържанието е регулирала. Сега са в среда, в която всеки може да е медия, буквално с два клика. Те трябва да го знаят това, за да могат да се предпазят, за да могат да не са толкова доверчиви и да изградят механизъм, с който да се защитят.“
Източник: БНР