
Стойчев – този типичен градски човек и художник започва като пейзажист. Към средата на 70-те години на ХХ век фигуралните персонажи, населявали досега спорадично неговите пейзажи и интериори, ще станат доминиращи с коренно променена роля – ще бъдат основен организиращ център, около който ще се разиграва „сюжетът“ на композиционните решения. Емил Стойчев ще се превърне в разказен, притчов художник и това качество ще запази и досега. Последните повече от 30 години художникът дели времето си между Париж и София и продължава да твори. Образният му език е все по-загадъчен и труден за проникване. Защото само така могат да бъдат отправени послания, това е езикът на посланията – повече остроумна и завоалирана игра, ребус, игрословица, гатанка, отколкото теза.
Експозицията в СГХГ се организира по повод 90-годишнината на художника. В нея участват творби от фондовете на: СГХГ, Национална галерия, ХГ – Казанлък, ГХГ – Пловдив, ХГ “Жорж Папазов” – Ямбол, ХГ “Никола Маринов” – Търговище, ХГ – Смолян, ХГ “Илия Бешков” – Плевен, ХГ “Христо Цокев” – Габрово, Музей на хумора и сатирата – Габрово, ХГ – Добрич и от неговото ателие. Изложбата е придружена от двуезично албумно издание. Сред организаторите на събитието са: фондация “Процес-Пространство”, фондация “Златю Бояджиев”, фондация “Лъчезар Цоцорков”,Министерството на културата и др.
Авторска анимация на Александър Сокеров, посветена на изложбата, може да бъде видяна в галерията “Уникредит”на пл. “Св. Неделя” в София. Съпътстваща изложба “От ателието” ще бъде открита на 13 март в галерия “Академия” на Национална художествена академия, София, където ще бъдат представени творби на художника от последните години – съобщава кураторът на изложбата Иво Милев.
Чуйте в “Артефир” репортаж на Димитрина Кюркчиева от откриването на изложбата в СГХГ, както и разговор с художника Емил Стойчев и куратора Иво Милев.
Снимки – Ани Петрова, БНР
Източник: bnr.bg